Зважаючи на актуальність проблеми шахраювання на темі війни, особливо в тому, що стосується збирання коштів чи надання гуманітарної допомоги, інтернет-благодійникам варто подбати про власну кібербезпеку. Як це зробити, розповіли фахівці кіберполіції.
Щоб відрізнити волонтерський збір від шахрайської схеми, начальник відділу протидії кіберзлочинам у Полтавській області Олександр Лазар радить:
1. Звертати увагу на облік і відкритість. Чинні благодійні організації регулярно публікують інформацію про надходження та передачу зібраних коштів. Відкриті звіти можна знайти на офіційних вебсайтах або в соціальних мережах.
Відсутність звітності або невизначеність мети оприлюдненої ініціативи можуть слугувати тривожним сигналом для інтернет-користувача. Тут слід поміркувати, чи варто її підтримувати взагалі?
2. Вимагати (або знайти) офіційні документи. Некомерційні організації мають повний пакет реєстраційних документів, який містить, зокрема, статут їхньої діяльності.
Якщо ініціатива надійна, то вказані документи можна швидко знайти в мережі. Так само, як і відгуки й реальні приклади волонтерської (благодійної) діяльності фонду. Відсутність цієї інформації свідчить про існування реальних ризиків.
3. Ставити запитання щодо того, куди буде направлено ваші кошти й чому потрібно зібрати саме цю суму. Шахраї рідко деталізують свої історії, а тому ваша активність може їх дезорієнтувати.
Професійні ж благодійники та люди, які опинилися в скрутному становищі, обов’язково дадуть відповіді на такі запити, бо їм немає чого приховувати.
4. Контролювати власні емоції. Щоб залучити до псевдоініціативи якомога більше «благодійників», шахраї активно використовують у своїх оборудках емоційну складову та стрес. Відтак завжди зберігайте розважливість. Перш ніж реагувати на пропозицію й перераховувати гроші, потрібно раціонально оцінити ситуацію.
5. Не поширюйте інформацію, оприлюднену в інтернеті, якщо не переконалися в її правдивості.
Якщо благодійний збір проводить фізична особа, розглядайте можливість здійснення внеску тільки тоді, коли знаєте цю людину особисто та маєте до неї довіру.
Щоб уникнути можливих ризиків, експерти закликають бути обережними та вимогливими до вибору благодійної ініціативи. Щоб підтримати справжню благодійну діяльність, завжди аналізуйте отриману інформацію.
За матерілами відділу комунікації поліції Полтавщини