Сьогодні буде підписаний наказ щодо запровадження в Україні тестувань методом ІФА (імуноферментного аналізу). Про це повідомив журналістам на брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
Очолюване ним відомство розробило механізм такого дослідження, наразі воно проходить процедуру погодження.
– Якщо ми говоримо про ІФА, то це ті тести, які показують рівень антитіл у організмі людини, тобто чи хворіє людина на коронавірус, чи перехворіла. На сьогодні вже розроблений механізм, де визначено коло осіб і в який спосіб ми будемо їх тестувати, – зазначив посадовець.
Перш за все, досліджуватимуть громадян, у яких були виявлені симптоми, клінічні прояви інфекції. Також пропонується тестувати всіх без винятку контактних осіб, навіть без симптоматики, усі групи ризику: Національну поліцію, Національну гвардію та ін., тобто представників тих професій, у роботі яких важливо мати імунітет до інфекції.
Усім цим людям аналізи робитимуть безоплатно. Проводяться вони в лабораторіях. Необхідні ресурси для цього мають і державні, і приватні заклади. Один ІФА триває півтори-дві години. Для нього потрібна сироватка крові пацієнта, спеціальна апаратура й відповідні тест-системи. Наразі вони вже є – і закордонні, й українського виробництва. Останні, до речі, дешевші, ніж імпортні.
Навіщо потрібні такі дослідження? По-перше, щоб з’ясувати, яка кількість українців насправді заразилася коронавірусом, адже в багатьох перебіг COVID-19 був безсимптомним або мав легку форму й громадяни просто не зверталися до лікарів. По-друге, щоб зрозуміти, чи сформувався в нашій державі колективний імунітет. Крім того, ІФА дасть можливість виявити хворих, у котрих не утворилися антитіла або їх дуже мало, котрі залишилися носієм збудника й продовжують розповсюджувати вірус (іще близько 20 днів після одужання), та ін. Це дозволить удосконалити як методи лікування пацієнтів із COVID-19, так і методи профілактики захворювання.
За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна буде вже п’ятою державою у світі, де запустять масову ІФА-діагностику для виявлення антитіл до коронавірусу. На сьогодні його в лабораторіях нашої країни підтвердили в 18 616 осіб. Із них одужали 5 276, померли 535. На Полтавщині за останню добу не зафіксовано жодного нового випадку зараження до наявних 264, а в обласному центрі всі 40 пацієнтів, які хворіли на COVID-19, одужали.
Альона Зимня