29.04.2020 - 13:50

Із літа полтавці зможуть розраховуватися новими 10 гривнями

Із 3 червня поточного року в Україні ввійдуть в обіг монети номіналом 10 грн, які поступово замінять відповідні банкноти. Це частина комплексного рішення Національного банку з оптимізації та оновлення банкнотно-монетного ряду гривні, що триває з 2014 року та має на меті забезпечити в країні більш надійні та захищені від підробок банкноти, зручність готівкових розрахунків та економію коштів для держави. Введення в обіг нових 10-гривневих монет завершить цей процес.

Завдяки комплексним змінам номінальний ряд гривні зрештою скоротиться до оптимального розміру. Усього в ньому залишиться шість номіналів монет (10 та 50 коп., 1, 2, 5 та 10 грн) і шість видів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1000 грн). Таке співвідношення є не лише зручним для здійснення розрахунків і задовольняє потреби української економіки в готівці, але й відповідає практиці провідних центральних банків Канади, Великобританії, Австралії, Данії, Угорщини, Чехії, Японії та інших країн.

Про причини заміни

Заміна банкнот на монети дасть змогу державі заощадити близько 1 млрд грн. Останні перебувають в обігу близько 20-25 років, тоді як у перших тривалість життя – у середньому один-два роки. Друкувати нові 10-гривневі банкноти Україні доводилося ледь не щороку, витрачаючи на це час і кошти. Карбувати ж монети необхідно буде значно рідше.

Про механізм заміни

Від 3 червня 2020 року монети номіналом 10 грн будуть дійсним платіжним засобом на території України, ними можна вільно розраховуватися в торговельній мережі або здійснювати операції в банках. На першому етапі Нацбанк планує ввести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет. Вони будуть розподілені між підрозділами НБУ в регіонах, які, у свою чергу, зможуть видавати оновлені грошові знаки своїм клієнтам. Громадянам не потрібно спеціально обмінювати банкноти номіналом 10 грн на відповідні монети. Вони зможуть необмежений час розраховуватися як новими, так і старими грошовими знаками. Поступово, через природне зношення, 10-гривневі банкноти будуть вилучатися з обігу, поки не залишаться тільки монети. Наразі в Україні користуються понад 179 млн паперових десяток.

Про дизайн та захист

Нова обігова монета – невелика за розміром (її діаметр становить 23,5 мм), легка (її вага – 6,4 г). Вона виготовлена з цинкового сплаву з гальванічним покриттям нікелем. Завдяки своїм збільшеним габаритам суттєво відрізняється від обігових монет номіналом 1, 2 та 5 гривень. На реверсі в неї зображений портрет українського гетьмана Івана Мазепи; на аверсі в центрі в обрамленні давньоруського орнаменту – номінал монети. Візуальні та тактильні елементи захисту – це дизайн аверсу й реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах. Під час автоматизованого перерахунку монет на спеціальному обладнанні для їхньої ідентифікації використовуються такі технічні характеристики: розмір, вага, а також «електромагнітний підпис» – електронний сигнал, характерний для того чи того матеріалу.

За матеріалами Національного банку України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах