26.04.2024 - 11:21

Які зміни відбулися в пенсійному забезпеченні полтавських чорнобильців

Сьогодні – рівно 38 років, як на Чорнобильській атомній електростанції «мирний атом» вирвався з-під керівництва людини й спричинив нечувану раніше катастрофу. Її розростання десятки тисяч людей зупинили ціною свого здоров’я та життя, а наслідки ліквідовували багато років.

2022 року наша країна знову опинилася перед загрозою ядерного лиха. У лютому й березні ЧАЕС була в окупації. Російські солдати розграбували лабораторії, взяли в полон охорону й знущалися з персоналу, використовували територію станції для розгортання подальших воєнних дій. Найбільша в Європі Запорізька атомна станція досі перебуває в заручниках у російських терористів – уже 785 днів. Тож обов’язок усього світу – тиснути на росію так, щоб ЗАЕС була звільнена й повернута під повний контроль України та щоб усі атомні об’єкти в нашій державі були убезпечені від російських ударів. Лише це гарантуватиме, що світ не зазнає нових радіаційних катастроф, написав  своєму Телеграм-каналі начальник Полтавської облвійськадміністрації Філіп Пронін з нагоди 38-х роковин трагедії на ЧАЕС: «Пам’ятаємо силу й відданість людей, які рятували життя у 1986 році. Цінуємо кожного, хто допомагає захищати життя зараз».

На сьогодні на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області перебуває 10 тис. осіб, постраждалих внаслідок тієї Чорнобильської катастрофи. Це колишні офіцери, які проходили тоді службу, військовозобов’язані, призвані на військові навчання й збори та залучені до ліквідації аварії, військовослужбовці-строковики, а також люди з інвалідністю внаслідок впливу катастрофи й одержувачі пенсій у разі втрати годувальника.

Діапазон виплат, які одержують чорнобильці, досить значний. Визначальним у розрахунку пенсій для осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, є розмір відшкодування фактичних збитків втрати здоров’я. Залежно від цього пенсія може бути призначена з урахуванням заробітної плати, отриманої ліквідатором у зоні відчуження в 1986-1990 роках, або п’ятикратного розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня відповідного року. Крім того, на сьогодні майже половина всіх постраждалих має інвалідність і отримує пенсії, призначені в розмірі відшкодування збитків та в мінімальних розмірах відповідно до закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Середній розмір пенсії цих чорнобильців – 19,5 тис. грн, повідомили в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області.

Із 1 березня 2024 року розміри мінімальних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зросли. Вони залежать від середньої заробітної плати за попередній рік (у 2023-му це 14308,46 грн). У колишніх ліквідаторів з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи мінімальний розмір пенсії та середня зарплата пов’язані так:

  • для осіб із І групою інвалідності пенсія дорівнює 100% середнього заробітку,
  • із ІІ групою – не менше ніж 80%,
  • із ІІІ групою – не менше ніж 60%. Причому неважливо, згідно з яким законом людині були призначені виплати.

Також 1 березня відбулися зміни в пенсійному забезпеченні осіб, які стали заручниками ситуації й одержали інвалідність внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Нові розміри виплат їм не можуть бути нижчими за:

  • 8839,20 грн (для I групи інвалідності),
  • 7071,36 грн (для II групи інвалідності),
  • 5450,85 грн (для III групи інвалідності),
  • 5450,85 грн (для дітей з інвалідністю).

Якщо в чорнобильців є надбавки, додаткові пенсії, підвищення до пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, то такі виплати встановлюються понад проіндексовані розміри пенсії по інвалідності, що настала через каліцтво або захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС, визначені ст. 54 згаданого вище закону. 

Перерахунок усіх цих виплат, що здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня поточного року, як і індексація пенсій, теж був проведений із 1 березня. Але слід враховувати: максимальний розмір пенсійних виплат на сьогодні не може перевищувати 23 610 грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах