У двох школах обласного центру – №26 і № 29 – із 1 вересня працюватимуть мультимедійні лінгафонні лабораторії – програмно-апаратні комплекси, які надають можливість розширеного усного мовлення. Кабінети такого рівня для вивчення іноземних мов з’явилися в місті вперше. Загалом їх у країні на сьогодні вісім (два – у Полтаві), розповіла заступниця міського голови Тетяна Юрченко:
– Я дуже радію, що в нас з’явилися такі кабінети, тому що наші діти повинні навчатися з використанням новітніх технологій. Тут є можливість поглибленого вивчення мови. Завдяки сучасному програмному забезпеченню педагог може завантажувати авторські програми. Усі комп’ютери з’єднані з учительським у мережу, дають можливість записувати та прослуховувати себе, контролювати вимову, переглядати медіаконтент із записами носіїв мови. Також вони забезпечені можливістю виведення інформації на мультимедійну дошку. Крім того, тут можна налагоджувати «місточки» з іншими закладами як українськими, так і закордонними.
– Ця лінгафонна лабораторія буде використовуватися для вивчення іноземних мов. Наразі їх у школі дві – англійська та німецька. Сподіваюся, що з наступного навчального року ми вводитимемо ще ті іноземні мови, які на сьогодні користуються попитом, які затребувані на ринку праці, тобто будемо готувати своїх учнів до навчання у вишах і роботи не тільки в Україні, а й за кордоном. Лінгафонний кабінет дає можливість дітям чути носія мови, працювати з текстом, який позбавлений всіляких фільтрів, тобто з тим текстом, який зазвичай ми чуємо, коли спілкуємося в житті. Одна з найбільших проблем, із якою стикається людина, котра вивчає іноземну мову, – це заговорити, почати користуватися нею. Цей кабінет якраз і дозволить, чуючи мову носія, подолати якийсь психологічний бар’єр, почати спілкуватися. Але це тільки один бік. Насправді в лінгафонної лабораторії дуже широкі можливості. Це проведення різноманітних «круглих столів», конференцій, зокрема з учасниками з інших шкіл Полтави, інших міст, інших країн. Цей кабінет можна використовувати при проведенні уроків медіаграмотності, що є дуже актуальним на сьогодні й необхідним, щоб навчити учнів користуватися медіа, в тому числі знати, що фільтрувати, що сприймати, на що звертати увагу, – розповіла директорка Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №26 Наталія Гонжак.
Вона також згадала, що колись у закладі був лінгафонний кабінет, але з «допотопними» навушниками, у яких через тріскотіння неможливо було нормально розчути сказане. Та й було це вже років десять тому. Відтак учні не мали можливості чути мову від носіїв, вивчали її за картинками, наочним знаряддям, створеним педагогами тощо. Певна річ, це негативно позначалося на рівні володіння.
Нова ж лінгафонна лабораторія, як сподіваються керівники й міста, й навчальних закладів, виправить цю ситуацію, спонукатиме дітей навчатися, а дорослих навчати з більшою віддачею й результативністю. Педагоги до цього, принаймні, готові.
– Це не просто лінгафонний кабінет, не просто кабінет для вчителя іноземної мови, це кабінет для вчителя інформатики, тому що тут дуже потужна система. Треба бути користувачем не на рівні «увімкнути-вимкнути», тут потрібно опановувати програми. І зараз учителі активно цьому навчаються, ніякого примусу немає, їм це цікаво, вони це хочуть, – додала Наталія Гонжак.
Нові мультимедійні лінгафонні лабораторії збираються здати до нового навчального року, як-то кажуть, під ключ. Меблі та техніку для них уже закупили й установили в обох школах. Перед цим виконали ремонт, принаймні, у ЗОШ №26. Клас тут зробили стилізованим: шафи – у формі телефонних будок Лондону, на стіні – схематична карта планети. У кабінеті були оснащені 20 посадкових місць. Цієї кількості, як зазначила директорка, вистачає не тільки на найбільшу в школі підгрупу, а й на те, щоб розмістити навіть кількох гостей, тобто пасивним спостерігачем, як бувало в колишніх лінгафонних кабінетах, тут не залишиться ніхто. У 29-ій школі з наведенням ладу в приміщенні (ремонтом шафи, оздобленням класу) обіцяють упоратися до 1 вересня.
На створення таких лінгафонних лабораторій були витрачені кошти міського бюджету. На обладнання пішло 1,5 млн грн плюс 150-200 тис. грн ремонт аудиторій, повідомив начальник міського управління освіти Юрій Матвієнко. Суми між двома школами розподілили приблизно порівну. Єдина підстава, чому це було зроблено не навпіл, – розмір кабінетів: аудиторія ЗОШ №26 дещо більша, ніж у 29-ої.
– Чому вибрали ці школи? Завжди потрібно розпочати з когось. Чому 26-та? Тому що це єдина школа Полтави комунальної форми власності, яка асоційована ЮНЕСКО, школа з потужними міжнародними зв’язками, яка бере участь у великій кількості міжнародних проєктів, що передбачають комунікацію з закордонними партнерами. Крім того, це школа, у якій вивчається англійська, німецька мови, яка постійно дає результати на олімпіадах і в конкурсі Малої академії наук. Чому 29-та? Це школа, яка здавна має стосунки з США, Великобританією, у якій так само здавна поглиблено вивчаються іноземні мови, – пояснив посадовець.
Він також додав, що в Полтаві кожна школа заслуговує на такий кабінет. Профіль «Іноземна мова» є й у гімназії №13, і в багатопрофільному ліцеї №1, і в науковому ліцеї №3, і в інших закладах загальної середньої освіти обласного центру. Тому в планах міської влади на наступний бюджетний рік – обладнати сучасні лінгафонні кабінети й у інших школах, де поглиблено вивчають іноземні мови.
Альона Зимня