8.09.2022 - 18:09

У Мінкульті порадили демонтувати імперські пам’ятники в Полтаві

Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму розглянула питання щодо подальшого існування в публічному просторі Полтави пам’ятників, установлених у часи російської імперії та пов’язаних з її перемогою над союзними військами України та Швеції в Полтавській битві 8 липня (27 червня) 1709 року.

Ідеться про монумент (колону) Слави, установлений на честь 100-річчя події, пам’ятник на місці відпочинку Петра І, споруджений 1849 року на місці будинку козака Магденка, у якому після битви зупинявся російський цар, та пам’ятник славним захисникам Полтави й коменданту фортеці Олексію Келіну, установлений 1909 року на честь 200-ліття Полтавської битви.

– На сьогодні, коли Україна захищає від російського вторгнення право на власну ідентичність, особливого значення набуває подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики, у тому числі очищення публічного простору від символів російської імперськості, – зазначили в Мінкульті. – Установлення пам’ятників та присвоєння найменувань, що здійснювалися імперією в Україні, були покликані поширювати російські пропагандистські наративи та демонструвати вищість російської культури, водночас наголошуючи на другорядності української. Такі пам’ятники, установлені за імперських часів і дбайливо збережені в СРСР, ворог на сьогодні використовує, серед іншого, як «аргументи» для заперечення існування української нації й держави, проштовхуючи тезу про «один народ», та просування «русского мира» як ідеології путінської росії у війні проти України.

Відтак експертна рада МКІП з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму рекомендує Полтавській обласній військово-цивільній адміністрації та міській раді:

  • демонтувати та прибрати з публічного простору імперські пам’ятники в Полтаві як такі, що покликані акцентувати колоніальний, залежний стан нашої країни, уславлювати російську армію й продовжують закріплювати російське бачення української історії;
  • розглянути питання подальшої музеєфікації лише тих демонтованих пам’ятних об’єктів, що мають культурну цінність.

– Думаю, що ці рекомендації допоможуть у дискусії щодо присутності в публічному просторі Полтави об’єктів, які є імперськими символами. Нагадаю, що рішення мають ухвалювати місцеві органи влади, – наголосив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

За матеріалами пресслужби Міністерства культури та інформаційної політики України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах