27.07.2023 - 19:46

Рак передміхурової залози

Я маю рак. У цьому ж немає нічого ганебного, чи не так?» 

Боббі Мур

 

Тема раку актуальна для сучасного суспільства – кожен четвертий європеєць хворіє на якусь форму раку. Тобто всі ми можемо зіткнутися з цією патологією, якщо не особисто, то через своїх рідних чи знайомих.

Діагностиці та лікуванню пухлин приділяють велику увагу у всьому світі. Сторюються обладнані за останнім словом техніки онкологічні центри, на державному рівні ухвалюються законодавчі акти, спрямовані на подолання цієї патологіі. Упродовж останніх десятиріч маємо суттєвий поступ у боротьбі з раком. Завдяки технічним досягненням нині можна раніше і точніше виявляти злоякісні пухлини.

Отже, виявлення раку простати.

 

Перший крок. ПСА тест (раннє виявлення)

ПСА (простатспецифічний антиген) – білкова речовина, яка виробляється клітинами передміхурової залози. Підвищення рівня ПСА свідчить про пошкодження капілярів передміхурової залози. Причини таких підвищень можуть бути показником різноманітних захворювань простати, а не тільки раку. ПСА став доступний на початку 90­х і на сьогодні залишаєтсья єдиним маркером, що широко застосовується в діагностиці раку передміхурової залози в усьому світі.

Аналіз ПСА дозволяє визначити структуру тканин передміхурової залози. Дослідження ПСА в сироватці крові має важливе значення для діагностики раку, доброякісної гіперплазіі передміхурової залози, моніторингу ефективності лікування злоякісного процесу.

На сьогоднішній день для виявлення захворювання на ранній стадіі потрібно зробити аналіз крові на ПСА та пройти ректальний огляд в уролога. Треба мати на увазі, що ПСА скриннінг має свої переваги та недоліки. Високий рівень ПСА може бути спричиненний не тільки раком простати, але й іншими станами: простатит (запалення простати) та інфекції сечовивідних шляхів; доброякісна гіперплазія простати (аденома простати); травма; проведення дослідження (біопсія, альцеве ректальне дослідження простати, цистоскопія).

Чоловіки, які обирають проведення ПСА повинні врахувати, що рівень ПСА підвищується з віком, та з розміром простати.

 

Другий крок. Біопсія

Біопсія – це процедура взяття невеликої частки органу з подальшим дослідженням в лабораторіі для визначення захворювання, найчастіше онкологічного. Чоловікам, у яких за результатами цих дослілжень є високий ризик наявності захворювання, рекомендовано пройти біопсію простати. Біопсія передміхурової залози є «золотим» стандартом діагностики, та являється єдиним методом, що може надати достовірну інформацію, щодо наявності раку простати. Лікарю необхідно лише обрати спосіб виконання цієї маніпуляції.

Успішно вилікувати захворювання та запобігти виникненню ускладнень допомогає рання діагностика проблеми. Отож, не зволікайте з відвідуванням лікаря, якщо виявили бодай якісь симптоми хвороби.

 

Кабінет чоловічого здоров’я в Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері (вул. М. Дмитрієва, 7-А, тел. (099) 118­78­78). 

 

Сергій ГОНЧАР,
кандидат медичних наук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах