10.12.2020 - 20:28

Більшість полтавців – за доступність авто

Здешевлення може відбутись після ліквідації акцизу на імпорт машин, які вже були у використанні. Такі результати оприлюднив Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна, презентувавши в партнерстві з Інститутом досліджень авторинку аналітичну працю «Доступне авто проти «вітчизняного виробника»: що приніс українцям протекціонізм автомобільної галузі?».

Спеціально для неї в травні 2020 року Київський міжнародний інститут соціології здійснив опитування, яке показало, що 84% жителів центрального регіону, до якого належить і Полтавська область, підтримують здешевлення автівок. Серед можливостей, які одержать завдяки цьому, 75% респондентів називають найм на роботу, якої немає поблизу домівки, а це, зі свого боку, стимулює економіку. 71% населення Полтавщини та всього центрального регіону вказали на можливість уникати використання громадського транспорту, що стало особливо актуальним через пандемію COVID-19.

За словами співавтора дослідження, старшого економіста CASE Україна Володимира Дубровського, згідно з розрахунками, ліквідація «вікового» акцизу збільшить імпорт машин удвічі – до 700 тис. одиниць на рік.

– Надходження від ПДВ і мита майже подвояться. Це принесе бюджету додатково 11,4 млрд грн, тоді як скасування акцизу призведе до втрати 10,3 млрд грн, – зазначаэ Володимир Дубровський.

Таким чином, від зменшення вартості розмитнення використовуваних раніше авто бюджет не лише не втратить, а й отримає додатково понад 1 млрд грн. Ці розрахунки нівелюють аргумент Міністерства фінансів України щодо відсутності компенсаторів для наповнення бюджету.

Наявний на сьогодні так званий віковий акциз (чим старше імпортоване авто, тим більше доводиться платити) за своєю суттю є дискримінаційним і нелогічним, позаяк із роками експлуатації будь-який товар має втрачати ціну, а не навпаки. У жодній із країн Європейського Союзу немає подібного акцизу.

– Наразі за ввезення, наприклад, 10-річного дизельного автомобіля з об’ємом двигуна 1,6 л потрібно заплатити 1200 євро лише акцизу. Якщо цій самій машині 15 років, то вже 1800 євро. А ще ж мито й ПДВ… Отже, розмитнення авто може обійтись навіть у 300% від його вартості. Тобто громадяни своїм власним гаманцем сплачують за приватні інтереси автовиробників, – зазначає співавтор дослідження, керівник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький.

Також експерти розвінчали міф щодо негативного впливу використовуваних імпортованих авто на довкілля. По-перше, порівняно з Європою в нас дуже маленький автопарк – на 1000 громадян припадає 232 машини, тоді як у Європі цей показник перебуває на рівні 600 автомобілів. По-друге, понад 28% нашого автопарку – це радянські та пострадянські старі карбюраторні автівки, викиди від яких у п’ять-вісім разів перевищують найнижчі євростандарти. І саме їх передусім витіснятиме ввезення машин, які були у використанні, тож кількість викидів зменшуватиметься навіть із зростанням кількості автомобілів. І, по-третє, український легковий автопарк дає лише 6,5% усіх викидів у нашій країні. Основний забруднювач повітря – це енергетичний сектор, він продукує 55,2% викидів.

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо вас зацікавило це дослідження, за додатковою інформацією можна звернутися до комунікаційного директора CASE Україна Миколи Малухи: jesfor.malukha@gmail.com, +380669225389, +380675432478, https://cost.ua/.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах