4.07.2024 - 13:18

У Полтавській області презентували результати моніторингу НСЗУ надавачів послуг за Програмою медичних гарантій

На Полтавщині голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак розповіла про проведення моніторингу роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій (ПМГ) у регіоні та важливість дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.

 

Торік Уряд посилив моніторингові функції Національної служби здоров’я України. Моніторинг дозволяє НСЗУ перевіряти дотримання умов договору, контролювати цільове використання коштів законтрактованими за пакетами ПМГ медзакладами, які мають скеровуватися на надання безоплатної допомоги пацієнтам. А в разі виявлення порушень – відповідно реагувати, зокрема, здійснювати перерахунок коштів за договорами або взагалі їх розривати.

 

Моніторинг є двох видів – автоматичний та фактичний. Автоматичний моніторинг передбачає дистанційний аналіз медичних записів в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Він здійснюється безперервно та дозволяє виявити розбіжності в електронних записах і, відповідно, ймовірні порушення. Наприклад, так можна виявити записи про щогодинні проведення процедур, на які насправді потрібно набагато більше часу. Фактичний моніторинг передбачає моніторингові візити до медзакладів або запит і аналіз їхніх документів. Його проводять при виявленні ймовірних порушень під час автоматичного моніторингу, а також при наявності скарг від пацієнтів.

 

Фактичний моніторинг ґрунтується на ризикоорієнтованому підході, тобто має систему певних показників, які можуть свідчити про наявність порушень у певному медзакладі. Йдеться про індикатори ризику за кожним із пакетів ПМГ – медичні, визначені фахівцями-медиками НСЗУ, індикатори повноти та достовірності ведення даних в ЕСОЗ, скарги від пацієнтів. За кожним із індикаторів медзаклади отримують оцінку в балах, а за сукупністю оцінок складається рейтинг медзакладів. Надавачі з найгіршими рейтинговими оцінками включаються до плану моніторингу.

 

До планового моніторингу у першому півріччі 2024 року потрапили 63 медзаклади по всій Україні, серед яких два – з Полтавської області: Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» та Полтавська обласна лікарня ім. М.В. Скліфосовського.

 

З позитивних результатів автоматичного моніторингу слід відзначити високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів у таких закладах:

 • Полтавська обласна лікарня ім. М.В. Скліфосовського – 32,6%;
 • Перша міська клінічна лікарня Полтавської міської ради – 12,3%;
 • Лікарня інтенсивного лікування І рівня м. Горішні Плавні – 8,8%;
 • Лубенська лікарня інтенсивного лікування – 7,5%.

 

Автоматичний моніторинг за пакетом «Медична допомога при пологах» показав, що в медзакладах, законтрактованим за цим пакетом на Полтавщині, дотримуються правильного маршруту пацієнтки під час надання допомоги при передчасних пологах до 34 тижнів.

 

Водночас Полтавська обласна клінічна лікарня також перебуває у фокусі автоматичних перевірок за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій». У медзакладі виявлено 42 електронні медичні записи (ЕМЗ) про перебування в стаціонарі тривалістю до однієї доби пацієнтів двічі з одним і тим самим діагнозом.

 

Крім того, у цьому медзакладі зафіксовано 928 ЕМЗ з однаковими діагнозами по пакетах «Хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах», «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», «Медична допомога при гострому інфаркті міокарда» без вказаної тривалості лікування.

 

Від початку 2024 року НСЗУ отримала 31 скаргу на ЗОЗ Полтавської області. Найпопулярніші категорії скарг: вимагання коштів за надання медичних послуг, витратних матеріалів, ліків, передбачених ПМГ (12 скарг); відмова у наданні медичних послуг, передбачених ПМГ (11 скарг); неетичне поводження з пацієнтом (6 скарг).

 

Найчастіше пацієнти скаржилися на такі медзаклади:

 • Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» – 5;
 • Друга міська клінічна лікарня Полтави – 3;
 • Третя міська клінічна лікарня Полтави, Полтавська обласна лікарня ім. М.В. Скліфосовського, Кременчуцька міська лікарня «Правобережна», Перша міська клінічна лікарня Полтави, Кременчуцька міська дитяча лікарня, ЦПМСД №2 Кременчука – по 2 скарги.

 

«Скарги є однією з підстав для проведення моніторингу в медзакладі. Ми закликаємо пацієнтів не мовчати, якщо їх права порушуються. Спочатку варто звернутись до головного лікаря, адже саме він відповідальний за надання якісної та безоплатної медичної допомоги у своєму закладі. Якщо так проблему вирішити не вдається, тоді подавайте скарги на НСЗУ. Що більше в закладу скарг, то швидше він потрапить до планового або позапланового моніторингу. Скаргу можна подати також після лікування, тому варто зберегти всі документи та чеки, що підтверджують витрати на лікування», – говорить голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак.

 

Звернутися зі скаргою до НСЗУ можна кількома способами:

 

 1. Через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі «Громадянам»: https://cutt.ly/hewPO7gU
 2. За безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор гарячої лінії зафіксує скаргу та допоможе оформити звернення.
 3. Надіслати офіційний лист на електронну пошту: info@nszu.gov.ua.
 4. Надіслати лист на поштову адресу НСЗУ: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
 5. Написати звернення на особистому прийомі громадян.

 

Щоб скарга мала позитивний результат, важливо надати якомога більше фактів та доказів порушення, наприклад, чеки за оплачені послуги або ліки, які мали б бути безоплатними, фото чи відео порушення, імена медпрацівників. Спільний із громадськістю контроль дає змогу ефективно розвивати і покращувати медичну систему України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах