22.03.2022 - 09:59

Полтавським волонтерам на замітку: як не вигоріти

Основна психологічна проблема волонтерів – це емоційне вигорання. Про це розповіла в чаті «Психологічна підтримка» психологиня з 20-річним досвідом Леся Ковальчук. За її словами, емоційне вигорання може настати від контакту з чужим болем. Що більше волонтер бачить страждань, то пильніше йому треба ставитися до власного психічного здоров’я. У тих, хто працює на передовій, медиків, тероборони, у тих, хто вивозить людей із окупованих територій, приймає поранених, розселяє біженців, вигорання може настати вже за два-три дні безперервної роботи. І тоді людина перетворюється з тієї, яка надає допомогу, на ту, яка її потребує. Щоб ефективно працювати тривалий час і допомогти максимальній кількості людей, слід постійно дбати про власну психогігієну.

 

Як запобігти емоційному вигоранню?

 

🟪 Перемикайтеся на іншу діяльність. Попрацювали день/кілька годин на гарячій точці, де багато болю й страждань, у наступний змінюйте діяльність. Нехай це буде спокійна рутинна робота, яка не передбачає багато контактів із людьми: плетіння маскувальних сіток, приготування їжі, сортування одягу тощо. Зміна діяльності дозволить психіці перепочити – і ви повернетесь з новими силами.

🟪 Висипайтеся. Ефективний волонтер – це волонтер, який гарно відпочив. Уві сні наше тіло й психіка «ремонтують» самі себе. Відбувається сортування та впорядкування всього пережитого протягом дня. Якщо нехтувати сном, можна дуже швидко вигоріти.

🟪 Зберігайте ритм життя. Скільки б не було роботи, намагайтеся дотримуватися базових рутин. Умивайтеся вранці, їжте тричі на день, не забувайте приймати свої ліки тощо. Це важливо не лише для нормального фізичного самопочуття. Звичні ритуали заспокоюють і дають відчуття: «Я в порядку».

🟪 Робіть паузи протягом дня. Якщо немає невідкладних задач, дозволяйте собі невеличкі паузи протягом робочої зміни. 5-10 хвилин, щоб спокійно випити чашку кави, «повтикати» в смартфон або просто подивитися у небо, – це зовсім небагато. Але це дає відчуття звичного плину життя. Це те, чого наразі потребують усі. Будуйте навколо себе такі «цеглинки» нормального мирного життя.

🟪 Лишайте проблеми за порогом. Прийшли додому – прийміть тепло-гарячий душ. Хай вода змиє з вас усі переживання дня. Якщо душ недоступний, умийте лице та потримайте руки під проточною водою. Переодягніться в домашнє, обійміть рідних. І зробіть те, що вас заспокоює, заземлює. Якщо є можливість, приготуйте смачну вечерю, пограйте з дитиною або почитайте улюблену книжку.

🟪 Приймайте допомогу. Волонтери – теж люди. І їм теж приємно, коли про них хтось піклується. Дозволяйте іншим допомагати вам і просіть про допомогу, коли потребуєте її. Ми стаємо сильнішими, коли працюємо разом!

Альона Зимня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах