4.01.2021 - 23:59

Полтавці можуть тепер змінювати по батькові з 14 років

Із початком 2021 року в Україні набув чинності закон, згідно з яким громадянам дозволено змінювати по батькові. Верховна Рада ухвалила його в листопаді 2020-го. Документ підтримали 259 народних депутатів. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові» доповнює статтю 295 Цивільного кодексу України та статтю 149 Сімейного кодексу відповідними положеннями.

Так, на власний розсуд має право змінювати по батькові особа, яка досягла 16 років. Із 14-ти такі зміни можна вносити за згодою батьків/піклувальників. Якщо один із батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини прибрані з актового запису про її народження чи відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері, достатньо дозволу другого з батьків. У тому ж випадку, коли мати або батько заперечують проти зміни по батькові дитини, спір може вирішити через органи опіки та піклування чи в суді.

До цього часу українці могли змінювати по батькові тільки в разі, коли батько змінив своє ім’я або відомості про нього як про батька дитини виключили з актового запису про її народження.

Такі новації в законодавстві були розроблені на виконання рішення Європейського суду з прав людини в справі «Гарнага проти України». 2013 року він установив, що відсутність права змінювати по батькові за власним бажанням є порушенням Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Законодавство багатьох країн Європи, до речі, дозволяє такі зміни.

Довідково. Наталя Гарнага з Білої Церкви багато років жила з вітчимом, мамою та неповнорідним братом. Вона бажала тісніше пов’язати себе з родиною, узяти прізвище та по батькові вітчима, тому подала відповідну заяву до відділу РАЦС. Але отримала тільки нове прізвище. Щоб добитися права на зміну по батькові, пройшла всі судові інстанції в Україні та 2007-го звернулася до Європейського суду. Той визнав порушення 8 статті Конвенції й присудив 222 євро компенсації.

Альона Зимня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах