18.05.2023 - 13:07

Не білим по білому: про ще одну унікальну вишивку Полтавщини

Серед розмаїття традицій, які виділяють декоративно-прикладне мистецтво Полтавщини з-поміж інших регіонів, є унікальна вишивка, яка, як і решетилівський рослинний орнамент на килимах та вишивка білим по білому, має локальну прив’язку: Гадяччина.

Один романтично називає виріб із нею «сорочка кольору неба», другий – «сорочка-жидівка», третій – просто «гадяцька». І ніхто з них не помиляється.

Колір неба – то від рідкісного забарвлення ниток, які були великим дефіцитом і продавалися лише на… гадяцьких базарах місцевими євреями, які через свої торгові зв’язки налагодили постачання барвника індиго з далекої Індії. Темно-синьо-фіолетовий тон раніше отримували лише від листя багаторічних рослин індиго (лат. Indigofera), що росте в Індії. То ж зрозуміло, звідки назва унікального кольору. Англійці називають цей колір «indian blue». Якою ж довгою була дорога барвника до українських земель!? Але вартувала того! Нитка кольору неба вибухнула в неймовірних візерунках на жіночих сорочках. Майстрині з Лисівки, Плішивця, Броварок, Вельбівки, Хитців, Книшівки стьожка за стьожкою клали на полотно свої Віру, Надію, Любов.

Сорочки, вишиті нитками кольору індиго, місцеві жителі стали називати «жидівками». І розійшлися вони світами, несучи оду не лише про завзятих торгівців, а й про гадяцький край, який виколисав на берегах Псла українськість Драгоманових та Панаса Рудченка, художній хист Віри Баринової – Кулеби та розкішне українське бароко Свято-Покровського храму в Плішивці. Та й хіба лише це… Сорочка-жидівка – ще та загадка з кількома невідомими! Припускають, що вишивали їх у родинах старовірів, які до цього часу проживають на Гадяччині. Люди трепетно передавали візерунки та техніку вишивання від матері до доньки. Чоловічих сорочок нитками кольору індиго не вишивали. Чи економили на чоловіках, чи є інша причина, то також таємниця…

Задля популяризації унікальної техніки та кольору гадяцькі сорочки-жидівки 2019 року були внесені до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Полтавської області. На черзі – національний список.

Ввібрати в себе колір неба гадяцьких сорочок-жидівок, дізнатися про особливості техніки вишивання, насолодитися майстерністю мисткинь – то моя маленька мрія, зізнається полтавка, екскурсовод Наталія Скорик. – До її здійснення – один крок. Якщо наші мрії однакові, запрошую в компанію. Подорож із Полтави на Гадяччину – 3 червня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах