4.02.2020 - 15:18

12 способів запобігти онкології

Згідно зі статистикою, за останні 100 років за рівнем захворюваності та смертності у світі онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. При цьому смертність від раку, як заявили представники Всесвітньої організації охорони здоров’я, у Європі буде поступово збільшуватися. Хоча запобігти майже 40% випадків захворювання на онко можна. Якщо люди вестимуть здоровий спосіб життя й поліпшать механізми виявлення раку.

У країнах Європи до цього захворювання найбільше схильні люди з низьким і середнім рівнем доходу, які меншою мірою усвідомлюють фактори ризику, а також мають обмежений доступ до ефективної медичної допомоги. За даними ВООЗ, 72% смертельних випадків зафіксовані в країнах із низьким або середнім рівнем доходу на душу населення.

Україна посідає в Європі друге місце за темпами поширення раку. Щорічно понад 160 тис. наших громадян дізнаються, що вони – онкохворі. Щороку від раку помирають близько 90 тис. осіб, із них 35% – люди працездатного віку. Щодня в Україні виявляють 450 хворих на рак, із них гинуть 250. Злоякісні новоутворення вражають в країні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку. За розрахунками фахівців, до 2020 року кількість уперше захворілих на рак в Україні перевищить 200 тис. осіб.

Існує 12 способів, які допоможуть вберегтися від небезпечної недуги (згідно з «Європейським кодексом боротьби проти раку», розробленим ВООЗ).

 1. Не куріть.
 2. Звільніть свій дім від тютюнового диму. Пасивне куріння також шкодить здоров’ю.
 3. Підтримуйте здорову масу тіла.
 4. Будьте фізично активними в повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який проводите сидячи.
 5. Дотримуйтесь здорового раціону харчування: вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, зернобобових, овочів і фруктів, обмежте вживання висококалорійних продуктів (із високим вмістом цукру або жиру), відмовтеся від підсолоджених напоїв, уникайте вживання м’’ясної продукції, що пройшла технологічну обробку, і продуктів із високим вмістом солі.
 6. Повністю відмовтеся від алкоголю.
 7. Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей. Використовуйте сонцезахисні засоби. Не відвідуйте соляріїв.
 8. На робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак. Дотримуйтесь правил із охорони та гігієни праці.
 9. З’ясуйте, чи не піддаєтеся впливу радіації внаслідок високого рівня природного опромінення радоном у житловому приміщенні.
 10. Для жінок. Якщо є така можливість, годуйте свою дитину грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку в матері.
 11. Подбайте про те, щоб ваші діти вакцинувалися від гепатиту В (новонароджені) та вірусу папіломи людини (дівчатка).
 12. Обстежтеся на такі види раку: рак кишківника (чоловіки та жінки), рак простати (чоловіки), рак грудної залози та рак шийки матки (жінки).

Експерти визнають, що багато видів раку на сьогодні виліковні. Шанси на повне одужання збільшуються, якщо хворобу вдається виявити на ранніх стадіях. У більшості випадків українці занадто пізно приходять до лікаря.

Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворіти на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування й допоможе покращити самопочуття.

Лікар-онколог-гінеколог КП «Кременчуцький обласний онкодиспансер» Андрій Данилейко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах