Магістратура – наступна ступінь після бакалаврату і багато хто вважає, що саме вона є заключним етапом вищої освіти. Тому, якщо студент хоче досягти більшого в майбутньому, то найкраще обрати продовження навчання.
До магістратури словацьких університетів можна вступити як після навчання на бакалавріаті у самій Словаччині, так і після закінчення одного з українських вищих навчальних закладів. Для цього знадобиться диплом та додаток до нього, та краще зробити запит до обраного університету, щоб розуміти свої можливості. Наприклад, програма Free Student все це робить без вашої участі та підготує все необхідне для нострифікації, але детальніше про це нижче.
Вибір програми та університету
Після навчання у Словаччині студент може подати заявку до того ж самого університету, а може обрати інший. До речі, варто знати про те, що ті спеціальності та навчальні програми, які є і на бакалавріаті, і в магістратурі, якраз є акредитованими, що дуже важливо. Також найкраще обирати державні університети. По-перше, тоді навчання буде безкоштовним, а по-друге, диплом точно буде визнано у більшості країн світу.
Якщо є закінчений бакалаврат в Україні, то абітурієнт теж може обрати будь-який із університетів та програм. В обох випадках важливо знати, що напрямок можна змінити. З гуманітарного профілю на технічний це зробити трохи простіше, вчитись буде трохи складніше за рахунок нових предметів, але можливо все.
Підготовка документів
Для того, щоб стати студентом магістратури, необхідно подати електронну заявку, сплатити її, підготувати свою автобіографію та диплом. Якщо раніше студент навчався в одному зі словацьких університетів, то додатково нічого робити не потрібно. А от якщо випускник навчався в Україні, тоді необхідно буде зробити нострифікацію (визнання) здобутого диплому, що прирівнює його до словацького документу.
Українські коледжі прирівнюються у Словаччині до середньої освіти, тож стати студентом магістратури можна лише після закінчення університету чи інституту.
Подача заявки
Подача заявки до будь-якого університету та на будь-яку програму проходить за допомогою електронних систем.
Єдина відмінність із бакалавратом – це терміни. В магістратуру, в деяких університетах, прийом заявок часто продовжується аж до середини літа, тоді як на перший курс навчання велика частина університетів припиняє приймати заявки вже наприкінці березня.
Інформація про вступну кампанію на наступний навчальний рік з’являється на сайтах зазвичай вже у вересні. Там же вказані й терміни, коли починають та закінчують приймати документи на всі форми навчання.
Якщо на момент подання заявки абітурієнт ще немає диплому на руках, то її все одно можна подати, а сам документ про закінчення бакалаврату додати трохи пізніше.
Вступні випробування та інтерв’ю
Для вступу на більшість програм магістратури не потрібно складати вступних іспитів і якщо абітурієнт не готовий до інтерв’ю або інших форм випробувань, то краще звернутися до компаній, які займаються вступом професійно, щоб вони підказали вам найкращий варіант.
Якщо ж спеціальність передбачає іспити, то зазвичай вони відбуваються у форматі мотиваційних співбесід або тестів. Випробування можуть бути на таких спеціальностях як психологія, журналістика, мас-медіа, спортивні напрямки, тренування, медицина і так далі.
Фінансові питання
Магістратура в Словаччині для всіх безкоштовна за умови навчання словацькою мовою. Стипендії також є, але як і у випадку з освітою на бакалавріаті, вона виплачується один платежем і на другому ступені навчання зазвичай саме за успіхи у навчанні у конкретному семестрі.
Ще є таке поняття як гранти, але це вже більше стосується студентів, які працюють над якимось інноваційним проєктом, який може зацікавити університет, країну чи Євросоюз. У такому випадку потрібно додатково шукати інформацію про це або звертатися до представників свого факультету.
Підтримка та адаптація
Якщо студент закінчив бакалаврат у Словаччині, то адаптація йому не буде потрібна, оскільки він уже знає все про місцеву систему навчання, її правила та особливості.
Якщо абітурієнт вступає до магістратури після навчання в Україні, то в такому разі хвилюватися не варто. Викладачі та студенти добре розуміють різницю в системах навчання, тому спочатку все докладно пояснюють. Плюс словацької освіти ще й у її відкритості, тому, за потреби, можна написати будь-якому викладачу, щоб він пояснив завдання чи порекомендував додаткову літературу та інші джерела інформації з його предмета.
Якщо ви плануєте вступ до магістратури в Словаччині з України, потрібно обов’язково заздалегідь зайнятися цим питанням, щоб дізнатися все найважливіше про вимоги до вступу та про дати подання документів та іспитів. Це дозволить все вчасно зробити, підготуватися до навчання та вивчити мову.