3.12.2022 - 13:09

У Полтаві відкрили міні-пам’ятник до 300-річчя від дня народження Сковороди

Сьогодні в полтавському сквері, що носитиме ім’я Григорія Сковороди, відкрили відлиту в бронзі мініатюру цього видатного філософа, поета, педагога минувшини й сучасності, так би мовити, прообраз майбутнього великого пам’ятника. Подію присвятили 300-річчю від дня народження нашого земляка.

– Разом із депутатами обласного, міського рівня, меценатами домовились, що тут буде сучасний пам’ятник. Полтава на це заслуговує, – зауважив на відкритті ініціатор начальник обласної військової адміністрації Дмитро Лунін. – Григорій Сковорода – це людина, яка об’єднала світ, його думки, ідеї й досі актуальні.

Варіантів щодо місця встановлення скульптури було кілька. Зупинилися на сквері біля Школи мистецтв “Мала академія мистецтв” ім. Раїси Кириченко. По-перше, тут новий об’єкт гармонійно вписується в архітектурний ансамбль, по-друге, навколо багато знакового, символічного, а видатний філософ цьому моменту приділяв чимало уваги.

Установити на місці мініатюри пам’ятник “у повний зріст” планується наступного року, напевно, навесні, до Дня Європи.

Бронзова (верхня) частина буде 2,7 м, а гранітний постамент, яким Григорій Сковорода ніби спускатиметься до центру Полтави, – близько 1 м, розкрив задум творіння автор, члени Спілки художників України Катіб Мамедов.

Відливатимуть пам’ятник, скоріш за все, у Харкові, у Полтаву привезуть і встановлять уже готовый. Коштуватиме він орієнтовно 2 млн грн. Але місто отримає скульптуру безкоштовно, у подарунок від місцевих меценатів.

Обраний для пам’ятника образ вийшов вельми насиченим, різноплановим, зазначив заслужений архітектор України, член Національної спілки художників України Сергій Чечельницький. Тут і сопілка, і книга, і птах, і багато інших деталей, які не тільки характеризують Григорія Сковороду як особистість, а й показують його зв’язок із Україною, її історією, культурою, традиціями. У кожного цей образ викликатиме свої асоціації.

– Говорячи про Григорія Савича, слід зазначити, що він завжди був у русі: жив у різних місцях, переїжджав, навчав. Але ті пам’ятники, що є в нашій країні наразі, статичні – філософ або стоїть, або сидить. У цьому випадку ми з Катібом вирішили, що він повинен іти. Коли цей пам’ятник буде великим, дорога, по якій іде Сковорода, перейде в доріжку, що веде зі скверу до центру Полтави, Корпусного парку. Він ніби йтиме до людей, нестиме знання, свою філософію, доброту.

Напис на постаменті зроблять двома мовами, щоб навіть гостям із-за кордону було зрозуміло, хто перед ними.

Коли буде встановлений великий пам’ятник, мініатюру передадуть до Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У рамках події також відбулося спецпогашення марки, присвяченої ювілейній даті.

Віолета Скрипнікова

Фото Віолети Скрипнікової

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах