9.11.2021 - 21:00

Що змінилося в правилах поводження з тваринами

В Україні набув чинності зоозахисний закон. Депутати ухвалили його після тривалої спільної боротьби зоозахисників і активістів.

Що змінюється?

 1. Жорстоким поводженням тепер вважається не тільки порушення правил утримання тварин, а й інші порушення правил поводження з тваринами та порушення правил транспортування тварин.
 2. Введене поняття «каліцтва тварини» та «тілесне ушкодження тварини», що є дуже важливим для відмежування адміністративної відповідальності від кримінальної.
 3. Особа, яка супроводжує домашню тварину, зобов’язана тепер забезпечити наявність повідка, якщо тварина може становити небезпеку для життя чи здоров’я людини, а також намордника на собаках небезпечних порід.
 4. Особа, яка супроводжує тварину, зобов’язана тепер забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з позначками-ідентифікаторами.
 5. Винним у жорстокому поводженні з тваринами особам забороняється утримувати тварин: протягом року (якщо особа вчинила адмінправопорушення з жорстокого поводження щодо тварин), протягом 10 років (якщо особа вчинила злочин проти тварини).
 6. Скасовано послугу евтаназії новонародженого приплоду тварин ветеринарами як обов’язкову.
 7. Забороняється регулювання чисельності тварин біологічно обґрунтованими методами й методами евтаназії. Можна застосовувати лише гуманні методи (біостерилізація, влаштування у притулок тощо).
 8. Якщо тварина хвора на сказ або іншу особливо небезпечну хворобу, для її умертвіння повинен бути обов’язково документ від ветеринара.
 9. Законом тепер встановлюється вичерпний перелік для умертвіння тварин.
 10. Забороняється умертвіння тварин для регулювання чисельності безпритульних тварин.
 11. Забороняється бити, травмувати, отруювати тварин, примушувати до нападу одних тварин на інших, використовувати тварин як мішень при стрільбі.
 12. Встановлено гуманні умови утримання сільськогосподарських тварин, посилено захист вагітних тварин, забороно розведення птиці для фуа-гра.
 13. Забороняється надавати фотопослуги з дикими тваринами.
 14. Забороняється пропаганда жорстокого поводження з тваринами.

Органи Національної поліції України здійснюють нагляд над захистом тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів.

Місцеві ради тепер також повинні не допускати діяльності пересувних виставок та зоопарків, іншої забороненої діяльності, а також встановлюють перелік тварин, які потребують охорони на їх території.

Насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, стали злочином, а не адмінправопорушенням.

Адміністративна відповідальність осіб за жорстоке поводження з тваринами, порушення правил утримання собак та котів, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людини або її майну, – із 16 років.

Адміністративна відповідальність – за неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини в громадському місці.

Встановлено порядок тимчасового вилучення тварини та зобов’язання службових осіб щодо їх вилучення в кримінальному процесі та процесі за КУпАП.

Підвищено кримінальну відповідальність та встановлено сувору кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами з метою створення аудіо- та відеопродукції, що його пропагує.

Заборонено зменшення заповідних зон та забезпечення перекриття їх шлагбаумами.

Як захищено права домашніх тварин?

 • Забороняється бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин, дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії.
 • Забороняється завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення.
 • Забороняється дресирувати тварин у жорстокий спосіб.
 • Забороняється умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та отрути.
 • Забороняється жебракування з тваринами, у тому числі безпритульними.
 • Забороняється залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря понад +20°C та менше ніж +5°C.
 • Забороняється замуровування тварин у підвальних приміщеннях.
 • Поводок тварин на прив’язі – не менше 20 м, для сторожових собак – не менше 10 м.
 • Забороняється залишати тварину без можливості укриття в приміщенні при температурі повітря понад +20°C або менше ніж 0°C.
 • Забороняється залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду в громадських місцях, поблизу зупинок, магазинів тощо.
 • Не можна прив’язувати тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу.
 • Виключено умертвіння тимчасово ізольованих безпритульних домашніх тварин.

За матеріалами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах