26.04.2021 - 23:56

На території Чорнобильської АЕС встановили пам’ятник полтавцю Олександрові Лелеченку

Біля центрального входу до адміністративно-побутового корпусу №1 Чорнобильської атомної електростанції встановили скульптуру її працівника з Полтавщини, ліквідатора аварії Олександра Лелеченка. Про це повідомили в обласній державній адміністрації. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 26 квітня.

– Заступник начальника електричного цеху Чорнобильської АЕС Олександр Лелеченко, знаючи, що життя його обірветься, продовжував виконувати свої обов’язки, рятуючи мільйони людей. Олександр Григорович отримав дозу, не сумісну з життям, – 2,5 тисячі рентген, – написав у своєму Телеграм-каналі голова ОДА Олег Синєгубов.

Як розповіли в Центрі організаційно-технічного й інформаційного забезпечення управління зоною відчуження, 26 квітня 1986 року, коли восьма турбіна зупинилася вночі під час вибуху, Олександр Лелеченко власноруч відкачав легкозаймисті речовини з сьомої та восьмої турбін. Тричі ходив у електролізерну, яка розташовувалася поруч із завалом, щоб вимкнути подачу водню до аварійних генераторів та по коліно у високоактивний воді намагався дати напругу на живильні насоси. Робив це вручну, адже вийшли з ладу всі системи, і запобіг поширенню вогню на неушкоджені енергоблоки. Його забирали до медичної частини №126, що в Прип’яті, але після того, як одержав першу допомогу (внутрішньовенне вливання фізрозчину), він звідти знову пішов на ЧАЕС, пропрацював у блоці ще кілька годин…

Променева хвороба забрала життя Олександра Лелеченка менше, ніж за два тижні. Він помер 7 травня у відділенні радіаційної патології в Києві у віці 47 років. Похований у селі Степному, що нині входить до складу Коломацької громади, неподалік від Полтави.

Ескіз пам’ятника, який до 35-х роковин трагедії встановили на території атомної електростанції, розробило кілька років тому об’єднання майстрів мистецтв України. На його основі силами працівників Чорнобильської АЕС створили скульптурну композицію.

На Полтавщині сьогодні також вшанували пам’ять цього та інших ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Зокрема, у Лубнах презентували присвячену Олександрові Лелеченку поштову марку. У Степному до могили полеглого чорнобильця поклали квіти.

Для довідки. Народився Олександр Григорович 26 липня 1938 року в Новооріхівці Лубенського району. Після закінчення школи навчався в Харківському льотному училищі на штурмана авіації. Із 1961 по 1966 роки – на електроенергетичному факультеті Київського політехнічного інституту. Після його закінчення працював на Слав’янській державній районній електростанції (ДРЕС), потім у місті Енергодар на Запорізькій ДРЕС у цеху теплової автоматики та вимірів. Із 1975 року – заступник начальника енергетичного цеху Чорнобильської АЕС.

За особисту мужність і самопожертву, проявлені в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 1996 року Олександр Лелеченко був нагороджений посмертно відзнакою президента України – хрестом «За мужність». 2006-го йому присвоїли звання Героя України. Ім’я полтавця вибито на одній із плит Меморіалу героям-чорнобильцям у Києві. У ліцеї Новооріхівки, де свого часу навчався Лелеченко, діє музейна експозиція, що розповідає про Чорнобильську трагедію й подвиг земляка.

Альона Зимня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах