27.08.2020 - 00:19

На Полтавщині увічнили союз українців і шведів

У Великих Будищах Диканського району з нагоди Дня незалежності відкрили пам’ятний знак на честь підписаного тут 1709 року договору про військово-політичний союз між гетьманом Іваном Мазепою та кошовим отаманом Запорізької Січі Костем Гордієнком із одного боку, і шведським королем Карлом XII – із другого.

Згідно з «Великобудищанським трактатом» шведський монарх зобов’язався не укладати мирової угоди з московським царем, аж поки не визволить із-під його влади Україну, Запоріжжя, та зберегти козацькі вольності. Документ був підписаний 28 березня (8 квітня) в одному з храмів Великих Будищ, що стали резиденцією Карла ХІІ. Цікаво, що, за словами директора музею «Поле Полтавської битви» Людмили Шендрик, «до українсько-шведського союзу приєдналися запорожці, які конфліктували з Мазепою, і це один з небагатьох історичних моментів, коли різні політичні сили забули про свої чвари та об’єдналися заради звільнення України від московської тиранії».

Ініціював спорудження пам’ятного знака директор місцевої школи, краєзнавець Олександр Калашник. Профінансували роботу меценати й Диканська райрада. На гранітній стелі зобразили герби гетьмана Мазепи, короля Карла XII та Війська Запорізького, а на верхівці пам’ятника – герб козацького села Великі Будища.

Альона Зимня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Останні новини

Оформити підписку

Поділиться статтею в соц. мережах