28.05.2020 - 17:18

Із 1 червня запрацює система автоматичної фото– й відеофіксації порушень ПДР

Із 00.01 1 червня в Україні почнуть працювати перші 50 камер системи автофотовідеофіксації порушень правил дорожнього руху. Про це нагадав заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко на своїй сторінці в соціальній мережі «Фейсбук». Нагадаємо, наприкінці квітня МВС повідомило про перенесення запуску системи у зв’язку з запровадженням суворих карантинних заходів.

Ці технічні засоби встановлять у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод із тяжкими наслідками. Спочатку вони з’являться в Києві та області, далі – по всій країні.

На автомагістралях їх монтуватимуть за рахунок держави, у містах та об’єднаних територіальних громадах – за рахунок місцевих бюджетів. Місця встановлення камер погоджуватимуть із Департаментом патрульної поліції.

Для початку в автоматичному режимі будуть фіксувати лише факти перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів, адже причиною приблизно 40 % смертельних ДТП стало саме це порушення ПДР. Згодом система почне відслідковувати й проїзд на заборонений сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки, стоянки, а також установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзд на смугу зустрічного руху.

– Ціль, яка поставлена перед державою, – це знизити загибель людей на дорогах України удвічі за найближчі п’ять років, – зазначив посадовець.

І не тільки за рахунок покращення дорожньої інфраструктури, нової якості навчання водіїв та контролю за складанням іспитів. Велику роль має відіграти використання найновіших технологій контролю за безпекою дорожнього руху.

У Міністерстві внутрішніх справ також сьогодні повідомили про особливості притягнення до відповідальності за фактом автофіксації недотримання Правил дорожнього руху, зокрема щодо перевищення швидкості.

Що є фактом порушення?

Факт порушення – це перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів на понад 20 км/год. (+2 км/год. – бонус на похибку вимірювального приладу «Каскад». Загалом ДСТУ дозволяє похибку для такої категорії приладів до ±3 км/год.).

Який розмір штрафу?

 • 255 грн – у разі перевищення встановлених обмежень швидкості руху на понад 20 км/год., але не більше 50 км/год.;
 • 510 грн – при перевищенні встановлених обмежень швидкості руху на понад 50 км/год.

Штраф зменшується на 50%, якщо його сплачено протягом 10 банківських днів від моменту отримання постанови.

Кого можуть притягнути до відповідальності?

 • Особу, за якою зареєстрований ТЗ, або належного користувача, зазначеного власником в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів (послуга доступна в онлайн-сервісі «Електронний кабінет водія»);
 • керівника юридичної особи або визначену ним відповідальну службову особу;
 • особу, яка ввезла авто на територію України (і громадянина України,
 • й іноземця чи особу без громадянства).

Як поліція установить дані правопорушника?

Персональні дані правопорушника поліцейський установлює з відповідних реєстрів МВС, Міністерства юстиції (Єдиного державного реєстру транспортних засобів, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1»).

Як дізнатися про факт фіксації порушення?

 • За допомогою СМС-повідомлення або електронної пошти, якщо подана відповідна заява до МВС;
 • на офіційних веб-сайтах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції;
 • від листоноші, який доставляє постанову за місцем реєстрації правопорушника;
 • від представників органів Державної прикордонної служби України, які вручають постанову при перетині кордону – іноземцям та особам без громадянства, які ввозили транспортний засіб на територію України, зареєстрований за її межами.

Як виноситься постанова про притягнення до відповідальності?

Постанова може виноситися без участі особи, яка притягується до відповідальності, відправляється порушникові поштою протягом трьох днів із дати винесення.

Які терміни оскарження постанови?

10 днів з дати набрання постановою законної сили.

Коли постанова набирає законної сили?

 • з дня отримання;
 • з дня відмови про отримання;
 • з дня повернення поштового відправлення, якщо Ви не отримали надіслану постанову;
 • якщо вручається прикордонником, то в день вручення.

У яких випадках особа звільняється від адміністративної відповідальності?

 • Якщо протягом 20 днів із дати отримання постанови особа надала документ про те, що транспортний засіб або номерні знаки вибули з його законного володіння в результаті протиправних дій (угон, викрадення);
 • якщо особа, яка фактично керувала транспортним засобом, упродовж 20 днів має сплатити штраф та надати заяву до уповноваженого підрозділу Національної поліції щодо визнання факту правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.

У які терміни необхідно сплатити штраф?

Протягом 30 днів із дати набрання постановою законної сили. При оскарженні термін призупиняється до вирішення питання по суті.

Які наслідки несплати штрафу?

Після закінчення 30 днів запускається механізм примусового стягнення. При цьому відкривається виконавче провадження – на транспортний засіб боржника та інше майно (нерухомість, цінні папери тощо) може бути накладений арешт, боржник втрачає право вільно розпоряджатися своїм майном. Крім того, стягується подвійна сума штрафу.

Якщо транспортним засобом користується кілька осіб (наприклад, водії служб таксі), хто буде нести відповідальність?

Постанова виноситиметься на особу, за якою зареєстрований транспортний засіб у відповідному реєстрі МВС. Якщо визначено належного користувача, відповідальність несе належний користувач. Якщо ТЗ зареєстрований за юридичною особою, керівник юридичної особи.

Громадяни, яким належать транспортний засіб, повинні пам’ятати конституційний принцип «власність зобов’язує».

Чи відрізняються реквізити для сплати штрафу за порушення, які зафіксовані в автоматичному режимі, від реквізитів, які наразі встановлені для штрафів, які накладаються працівниками патрульної поліції за порушення ПДР?

Так, відрізняються. Казначейством відкритий єдиний рахунок для оплати штрафів автофіксації. Його реквізити є в кожній постанові, вони зазначені у відривній квитанції. Додатково їх буде опубліковано на офіційних веб-сайтах МВС або Нацполіції.

Чи фіксуються приладами ТЗ, на яких нанесено плівку з властивостями спотворення зображення номерного знака або сітку?

Так, система фіксує такі транспортні засоби. Якщо правопорушник закриє яким-небудь предметом номерний знак або взагалі його зніме, то правопорушення не зафіксується. Проте є інші важелі впливу на таких правопорушників – це штраф при зупинці ТЗ за керування без номерних знаків або зі знаками, які не відповідають стандартам. Патрульна поліція має доступ до системи «Безпечне місто», а це понад шість тисяч камер відеоспостереження тільки по Києву, тому таких правопорушників відслідковуватимуть і притягатимуть до адміністративної відповідальності.

Альона Зимня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *