Завтра
Удень
Увечері
Поділитися новиною
  • Вконтакті
  • Однокласники

Полтавців попереджають щодо захворювання на заразний вузликовий дерматит ВРХ


12

 

Департамент Департамент агропромислового розвитку Полтавської ОДА інформує громадян області щодо захворювання на заразний вузликовий дерматит ВРХ та небезпеки занесення його на територію України.

 

За інформацією Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ) в 2016 році спалахи нодулярного дерматиту (заразного вузликового дерматиту) зафіксовані за 200 км від кордону із Луганською областю. Крім того, станом на 01.09.2016 року останні спалахи дерматиту фіксувались на відстані 340 км від м. Харків. Швидкість просування даної хвороби - 100 км за добу.

Хвороба реєструється в Африці і на Близькому Сході, в останні роки спалахи були зареєстровані в Туреччині, а починаючи з 2015 року - в Греції, з наступним поширенням у 2016 - до Болгарії та Македонії. Крім того, випадки захворювання зафіксовані в державах Балкан, РФ, Вірменії, Казахстані, державах Прибалтики. На даний час заборонено ввіз до України худоби (продукції) з неблагополучних щодо цієї хвороби країн, їх зон, з метою запобігання занесення вірусу.

            Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби (ЗВДВРХ) – це хвороба, яка вражає велику рогату худобу і характеризується лихоманкою, пригніченням, утворенням на шкірі вузликів і набряків, збільшенням лімфатичних вузлів, а також утворенням вузликів на слизових оболонках, виділеннями з носової порожнини і очей, патологічним виділенням молока (лакторея), набряками на кінцівках та кульганням.

            При поширені вірусу на території України орієнтовна втрата промислового стада складатиме:

- падіж 40-70%;

- пожиттєве зниження продуктивності 30 – 40%;

- падіж телят до 90%;

- повна утилізація молока на період карантину 28 дні.

            Клінічні ознаки яскраво виражені у дійних корів на піку лактації, а також у молодих телят.

            Передача: вірус передається трансмісивно, переважно механічним шляхом при укусах комах переносників (комарі, мухи, кліщі тощо), занесених із зараженої зони (території) вітром або в  транспортних засобах та через контаміновані ін’єкційної голки. Конкретні вектори (кровосисні членистоногі), мало вивчені і різноманітні - в залежності від країни. Занесення контамінованих (заражених) переносників відбувається в теплу пору року, коли цьому сприяють умови (температура, волога тощо). Збудник захворювання може також поширюватися через забруднені корми, воду, обладнання та інвентар.

            Вивід тварин на пасовище дозволяється після попередньої їх обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах.

При постановці тварин на стійлове утримання, після закінчення випасу, необхідно провести  клінічний огляд тварин.

            Вірус не передається людині.

            Клінічні ознаки й діагностика: вузлики розміром 5-50 мм (округлої форми, що піднімаються над шкірою) з'являються, зазвичай, через 2 дні після початку лихоманки на шкірі голови, шиї, вимені, статевих органів, промежини й кінцівок. Вони можуть бути поодинокими чи дисемінованими (реєструватись по всьому тілу), можуть зникати чи утворювати виразки з наступним загоюванням з утворенням рубців. Клінічний діагноз підтверджується результатами лабораторних досліджень зразків крові і тканини ушкодженої шкіри.

            Лікування: заразного вузликового дерматиту великої рогатої худоби  не розроблено. Недотримання належних умов утримання збільшує ризик зараження тварин. Профілактичні заходи суттєво підвищують рівень захисту тварини.

            Реалізація заходів, щодо забезпечення біобезпеки:

- худоба в транспортних засобах може приймати участь в поширенні живих векторів (мух, комарів тощо), якщо використовуються транспортні засоби закритого типу (без проведення дезінфекції та дезінсекції);

- захист тварин від комах (наприклад застосування зареєстрованих репелентів, переміщення тварин в межах підприємства тощо);

- заміна ін'єкційних голок при лікуванні, щепленні тварин.

            Загальні заходи профілактики, щодо зниження ризику спалаху заразного вузликового  дерматиту великої рогатої худоби та інших хвороб:

- дезінфікуючі ванни на вході до приміщення;

- одноразові бахіли і захисні костюми для відвідувачів;

- устаткування для дезінфекції та дезінсекції транспортних засобів до і після транспортування.

            Необхідно уникати:

- контактів між тваринами різних стад (наприклад, на пасовищі);

- використання пасовищ в період масової активності кровосисних комах;

- використання спільних інструментів, транспортних засобів, завозу тварин з різних ферм та персоналу, що мав контакти з тваринами без ретельного знезараження.

            Поінформованість: перед завезенням тварин в господарство необхідно обов’язково повідомити місцеву службу ветеринарної медицини та обов’язково, після завозу, провести  профілактичний карантин.

У разі винекнення хвороби в раніше благополучних регіонах, необхідно негайно здіснити забій хворих та підозрілих на захворювання тварин, із послідовним проведенням ретельної дезінфекціїї та виконання всіх карантинно-обмежувальних і ветеринарно-санітарних заходів.

            В Україні розроблено проект інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом великої рогатої худоби. В даний час  триває процес збору зауважень, пропозицій, доповнень до нього.

            Однією із стратегій профілактики  нодулярного дерматиту великої рогатої худоби – вакцинація, тому зараз вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України в областях, що межують з країнами, в яких реєструються випадки даного захворювання.

 

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації

Теги: хвороба
КОМЕНТАРІ:
Авторизація

{{comment.comment_user_name}}
{{formatDate(comment.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment.comment_content}}
{{comment_2.comment_user_name}}
{{formatDate(comment_2.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment_2.comment_content}}
{{comment_3.comment_user_name}}
{{formatDate(comment_3.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment_3.comment_content}}