Завтра
Удень
Увечері
Поділитися новиною
  • Вконтакті
  • Однокласники

Який має вигляд могила Миколи Скліфосовського під Полтавою (ФОТО)


28

Відомий російський хірург знайшов останній спочинок у Яківцях.

 

Микола Васильович Скліфосовський (25 березня 1836 – 30 листопада 1904 року за старим стилем) народився в сім'ї бідного канцеляриста.

Лікар пропагував і впроваджував практичні методи знезараження ран - антисептику, а потім і асептики, був одним з піонерів порожнинної хірургії при лікуванні жіночих захворювань, захворювання шлунку, печінки, сечового і жовчного міхурів тощо.

 

У 1900 році оселився у своєму маєтку поблизу села Яківці (зараз — частина Полтави), де й скінчив свої дні. Маєток дістався його дружині від українських родичів. Скліфосовський висадив там сад, який на міжнародній виставці плодівництва у Петербурзі в 1894 році назвали «Полтавською Швейцарією».

На свої кошти побудував госпіталь для інвалідів російсько-турецької війни, в будівлі якого нині знаходиться Музей Полтавської битви.

 

У Яківцях поряд з хірургом похований його син Володимир (18 серпня 1874 – 25 січня 1890 за старим стилем), який, за деякими даними, закінчив життя самогубством.

Деякі історики вважають, що причиною смерті молодої людини послужив той факт, що йому в таємному терористичному гуртку, до якого він належав, доручили вбити губернатора Полтави. Губернатор був другом сім'ї Скліфосовських. Юнак не зміг вбити людину, яка неодноразово бувала у їхньому будинку, та вирішив піти з життя.

 

Обидва пам’ятники, які встановили 30 листопада 2009 року, виготовленні у вигляді християнських хрестів.

На могилі професора викарбовано латинський вислів «Aliis inserviendo consumor» та його переклад на російську («Светя другим, сгораю сам»), а на плиті пам’ятника Володимира – ноти з 14-ї п’єси для фортепіано Chant élégiaque (allegro, en ré bémol majeur), написаної Петром Чайковським у 1893 році.  

 

Фото Олега Дубини.

 

Теги: історія
КОМЕНТАРІ:
Авторизація

{{comment.comment_user_name}}
{{formatDate(comment.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment.comment_content}}
{{comment_2.comment_user_name}}
{{formatDate(comment_2.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment_2.comment_content}}
{{comment_3.comment_user_name}}
{{formatDate(comment_3.comment_date,'ua-Ua','2017')}}
{{comment_3.comment_content}}